Iraz Toros Suman

KURUCU & UZMAN PSİKOLOG

Psikoloji eğitimimin ardından hep yollarımı çocuklarla kesiştirdiğim güzel zamanlarla dolu bir meslek hayatım oldu. Oyun grupları, anne baba seminerleri, oyun terapisi seansları, aile danışmanlığı seansları ve hep o kocaman soru: Peki çocuklar evin sarı sıcak hallerinin hemen ardından sosyalleşme ve birey olma yolunda attıkları ilk adımda ne yaşarlarsa destekleyici, ısıtıcı ve sarmalayan bir deneyim olarak yer bulur kalplerinde, ruhlarında ve akıllarında? Yıllar süren cevap arayışımın artık bir adı var, MOMO.

MOMO benim için durmak durulmak demek. Çocukların kendilerini iyi, güzel, doğru ve güvende hissedebilmeleri için oluşsun istediğimiz resimlerle kendi çocuk hallerimi de görmek demek...

Çocuklarla çalıştığım onca yılın sonunda; yetişkin hayatının onlar için zor olan hızından, kalabalığından ve fazlalığından zarar görmemeleri için elimden geleni yapmış olmanın huzurunu yaşamak demek aynı zamanda.

Ve iyi ki çocuklarla çalışıyorum çünkü biliyorum ki çocukluğun neşe ve coşkusudur bir ömrün şifası...

Özge Yılmaz

MÜDÜR

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünde yüksek lisans yaptım. MOMO, doğal çocukluğu temsil ediyor benim için. Düşlerin gerçek olabileceğinin bir göstergesi. Özellikle yarışma kültürüyle örülen eğitim sistemimiz, çocuğu doğal yapısından kopararak akademik bir çarkın içine olabildiğince erken alabilmenin yarışı içinde. MOMO adını ilham aldığı kitapta olduğu gibi, duman renkli adamlardan kaçıyor ve huzur dolu bahçesinde ve sınıflarında zamanın tadını çıkarmaya çalışıyor. Çocuk kitaplarını takip etmeyi çok seviyorum, özellikle dünya çocuk yazınında neler olup bittiğiyle yakından ilgileniyorum. Keşfetmeyi seviyorum belki de bu nedenle Dünya’yı geziyorum, amatör olarak fotoğraf çekiyorum.

Püren Kurtşan

PSİKOLOG

Psikoloji lisansımın ardından, gelişim psikolojisi yüksek lisansıyla eğitim hayatıma devam ediyorum. Aynı zamanda oyun terapisi ve çeşitli gelişim testleri uygulamaları yapıyorum. MOMO benim için çocukların yaratıcılıklarını samimiyet ve huzur dolu bir atmosferde, hayatın gerçekliğine de dokunarak besledikleri bir yer. Çocuklarla çalışmak benim için oyun oynayabilme özgürlüğünü ifade ediyor. Bir psikolog olarak, çocukların koşulsuz sevgi ve güven dolu bir ortamda oyun oynayabilmelerini sağlamak benim için çok önemli.İşim dışında kendime ayırdığım vakitlerde bol bol kitap okurum, tiyatroya giderim, yoga ve kanaviçe yaparım ve gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alırım.

Yeliz Çetindağ

İDARİ KOORDİNATÖR

Arkeoloji eğitimimden sonra eserlerin korunması ve aktarılması konusundaki ilgim beni müzecilik alanında yüksek lisans yapmaya yönlendirdi. Yüksek lisans çalışmalarım sırasında Türk müzelerinde çocuklar için yeterli miktarda atölye çalışmaları yapılmadığını gözlemledim ve tezimde bu konuya odaklandım. Aralıklı olarak 8 yıl boyunca ilk ve ortaokul çağındaki yaklaşık 4000 öğrenciyle çeşitli müzelerde atölye çalışmaları yaptım. Anaokulu çocuklarını (kendi çocuklarım hariç) hiç tanımadığımı düşünürken, MOMO ile tanıştım. MOMO bana 2 – 6 yaş grubunu gözlemleme ve anlama konusunda büyük bir kapı açtı. Her gün onların meraklı bakışları ve sorularıyla karşılaşmak inanılmaz bir beyin cimnastiği olanağı sunuyor.

Öznur Tanış

EĞİTMEN

Okul öncesi öğretmenliği lisans eğitimimi tamamladıktan sonra alternatif eğitim yaklaşımları ile ilgilenmeye başladım. Çünkü yetiştirildiğimiz sistemde ve şehirleşmenin yoğun artış gösterdiği modern zamanlarda, çocukların topraktan koparıldığını, oyundan soyutlanarak doğalarına uygun olmayan yanlışlıklar silsilesine ayak uydurmak zorunda kaldıklarını izliyorum. MOMO bu anlamda benim için çocukları ve çocukluk yıllarına ait zamanları olması gerektiği gibi yaşatan bir yer. MOMO’da tabiata dokunan eller, yaşamın ta kendisini içinde barındıran ritimler ve hayalleri sıcak ve canlı tutan masallar var.

“Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.” der bir Kızılderili atasözü. Bu inançla ilerlediğim kendi yolumda çocuklara yol arkadaşlığı yapmak dışında; bisiklet sürerim, kitap okurum, oyunculukla ilgilenirim ve ağaçlara sırtımı dayamayı çok severim.

Elif Ak

EĞİTMEN

Okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. MOMO benim için huzur, mutluluk ve oyunu ifade ediyor. MOMO bir park değil fakat sert kalıpları olan bir okul da değil. Her sabah yeni umutlarla geldiğim, huzur dolduğum, uçsuz hayaller kurabildiğim ve çocukların gerçekten oyun oynadığını bilerek sabırsızlıkla yola çıktığım farklı bir dünya benim için MOMO. Eğitmenlik ise benim için çocukların gerçekten var olmak istedikleri dünyanın bir parçası olabilmeyi ifade ediyor. Eğitmenlik dışında sol klarnet çalmayı, dublaj yapmayı, kitap ve dergi okumayı, müzik dinlemeyi ve şarkı söylemeyi ve kaset koleksiyonu yapmayı seviyorum.

Damla Yardımcıoğlu

EĞİTMEN

Çocuk gelişimi alanını bitirdikten sonra Sosyoloji alanında eğitimimi sürdürmeye devam ettim. Yaşamım boyunca deneyimlerimi biriktirirken birçok çocuğa yaşam yolunda iyi bir yol arkadaşı olmaya çalıştım. En büyük isteğim bağımsız, özgür ve mutlu çocukların çoğalması. Oyun oynamayı, doğayı ve hayvan sevgisinin her çocukta biraz olsun var olması… MOMO’nun karşıma çıkması benim için güzel bir şans oldu. Bahçede var olan, oynayan her çocuğun yüzündeki mutluluğu gördükçe her gün “iyi ki” diyorum… Her çocuğun bağımsızca kendini ifade etmesine ortam sağlayan MOMO’nun ekibinde olmak beni mutlu ediyor. MOMO’da çocuklarla olmakla birlikte yeni şeyler öğrenmekten, okumaktan, yazmaktan ve öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum. Sık sık bisiklet sürüyorum.

Bahar Atbakan

EĞİTMEN

Lisans eğitimimi psikoloji alanında tamamladım. Eğitimim süresince, akademik eğilimlerimin çocuklar ekseninde şekillendiğini fark ettim. Çocukluk çağının eşsizliğini yakalamaya çalışmak en belirleyici motivasyonlarımdan biri haline geldi. Çocuklara yaklaşımımdaki temel niyet, yalnızca öğrenme süreçlerini gözlemlemek değil; yedikleri yemek, dokundukları toprak, kurdukları hayaller gibi yaşamlarının tüm alanlarını görebilmek ve bu alanlara, elimden geldiğince onların ruhlarına dokunarak eşlik edebilmektir. Dolayısıyla doğayı tanıma ve onun bir parçası olabilme, sağlıklı beslenme döngülerini keşfetme, çocuklarla sevgi temelinde iletişim kurma gibi konular mesleki eğitimlerimin temel başlıklarını oluşturuyor. MOMO benim için, bahçesine çağırdığı herkesi duymaya ve anlamaya çalışan, yaşamın akmaya devam edebildiği ve benim de dahil olma fırsatı yakalayabildiğim, huzur dolduğum bir yer.

Candan Çalışkan

EĞİTMEN

Okul öncesi eğitimim esnasında Waldorf pedagojisiyle tanıştım. MOMO, benimsediğim eğitim felsefesiyle huzurlu bir ortamda oyun oynayarak öğrenmeye devam edeceğim yemyeşil bir bahçe. Çocuklarla beraber çalışmak bana oyun oynamanın ve hayal gücünün önemini hatırlatıyor. Hikayeleri çok sevdiğini için masal ve hikaye anlatıcılığı atölyelerine katıldım. Çocuklara, beraber hayal gücümüzün kapısını aralayacağımız masallar anlatmak ve onlardan da masallar dinlemek için masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimine devam etmeyi düşünüyorum.

Senem Korkmaz

EĞİTMEN

Okul öncesi öğretmenliği lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine okul öncesi eğitim alanında alternatif okullar üzerine yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Lisans eğitiminde tanıştığım, eğitim anlayışını içselleştirdiğim Waldorf pedagojisini MOMO ile taçlandırma mutluluğunu yaşıyorum. MOMO’nun bendeki hissi bir çiçeğe bakarken yavaşlarken hissettiklerimle eşdeğer… Ve de çocuklarla beraber hayatın ayrıntıda saklı güzelliğini keşfedeceğimiz, bir arada ve aynı zamanda özgür olabildiğimize şükredeceğimiz bir çatı MOMO.

Adem Özsöz

AHŞAP ATÖLYESİ EĞİTMENİ

Su Ürünleri Mühendiliği eğitimi almış alaylı bir tasarımcıyım. Oğlumun doğumuyla beraber ağaç oyuncak yapma serüvenine başladım ve bu da beni MOMO’ya kadar getirdi. MOMO benim için huzura açılan kapı diyebilirim. Zamanın yavaş ve stressiz akması da cabası. Çocukların hayal dünyalarının ve oyunlarının bir parçası olmak, az da olsa onlara birşeyler katmak bulunmaz bir fırsat benim için. İşten arta kalan zamanlardaki en büyük tutkularım ise dalış ve fotoğrafçılık.

Ceylan Ayseli

UZMAN PSİKOLOG & EĞİTMEN

Psikoloji ve Çocuk Gelişimi mezunuyum. Çocuklarla çalışırken bana yardımcı olabilmesi için Aile Danışmanlığı Sertifika Programını ve çeşitli testlerin uygulama sertifikalarını aldım. Bir yandan da oyun terapisti olma yolunda mesleki adımlar atmaktayım. Tüm bunların yanında ruh beden bütünlüğüme sağladığı katkı sebebiyle pilates yapıyorum..

İçimdeki çocuğun yönlendirmesi doğrultusunda boyama akşamları yaparak ruhumu renklerin dünyasında dinlendiriyorum. MOMO sayesinde tanıştığım keçe bebek yapımı da benim yeni heyecanım. 3-6 yaş arası çocuklarının doğa ile bütünleştiği, yaşamı öğrendiği ve canlı olmayı hissettiği MOMO’nun huzurlu ortamında, çocuklara ışık olabilmek ve gelecekte anımsadıkça içlerini ısıtacak anılar biriktirebilmelerine yardımcı olabilmek adına ve inancıyla bulunuyorum. Paylaşmanın, samimiyetin, sevginin ve koşulsuz kabulun MOMO‘da yeşerip, beslenip, dünyayı sarması dileğiyle…

“Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil.
Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır…
Bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil.
Çünkü ruhlar yarındadır…”
-Halil Cibran-