“Ben nasıl oldum?”, “Benim neden pipim yok?”, “Senin karnına bu bebek nasıl geldi?”, “Çocuğumla birlikte banyo yapmak doğru mu?”, “Çocuklar neden mastürbasyon yapar?”, “ Çocuğumun bu konu hakkında hiç soru sormaması normal mi?”

Çocuklarda cinsel gelişim doğumdan itibaren başlayan bir süreçtir. Bu süreçte çocukların bedenlerine karşı merak ve farkındalıkları kimi davranış ve soruları da beraberinde getirir. Gözlemlenen bu davranış ve soruların, yaş ve gelişimsel özellikler ile uyumlu olup olmadığını bilmek çok önemlidir.

Gelişimin her alanında olduğu gibi cinsel gelişimde de çocukların yol gösteren tutumlar sergileyebilen yetişkinlere ihtiyacı vardır.

Bu seminerde, aile içinde ve çocuklarla iletişimde mahremiyet, beden ve cinsellik konularını ele alacağız. Çocukların cinsel gelişim süreçlerine yol gösterecek ve sorularına uygun cevaplar verebilecek yetişkin tutumları üzerine konuşacağız.

Momo Anaokulu Psikoloğu Püren Kurtşan

Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2013 yılında mezun olmasının ardından çeşitli özel eğitim kurumlarında ve Ankara Otizm Vakfı’nda psikolog olarak görev aldı. Bu sayede özel gereksinimli çocuklar ve aileleriyle çalışma  konusunda deneyim kazandı. Ardından eğitimine Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Gelişim Psikolojisi alanında devam etti. Oyun oynamanın iyileştirici gücüne olan inancıyla Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ileri düzey eğitimini tamamladı ve ‘Association for Play Therapy’ tarafından tanınan uygulayıcı sertifikasını aldı. Türk Psikologlar Derneği bünyesindeki uygulayıcı eğitimini tamamladığı Denver II, AGDE, Peabody Kelime Testi gibi çeşitli gelişim testleri uygulamalarına devam ederken aynı zamanda Rorschach ve Projektif Testler Derneği bünyesinde Funda Akkapulu’nun mentörlüğünde Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirmesini eğitimini tamamlamdı ve aktif olarak uygulama yapmakta. Ayrıca, Nilüfer Devecigil tarafından verilen Deneyimsel Oyun Terapisi” eğitimine; Çocuklarla ve Gençlerle Sanat Terapisi Uygulamaları eğitimine; Eğitim Sanatı Dostları Derneği bünyesinde Waldorf Pedagojisi Erken Çocukluk Dönemi Eğitmen Eğitimine devam etmektedir. Şuanda, Waldorf Pedagojisi’ni benimseyen MOMO Anaokulu’nda psikolog olarak görev almakta ve anne babalar ile aktif bir şekilde çalışmaya devam etmektedir.

  KİMLER KATILABİLİR?

Seminerdeki konular okul öncesi dönem çocuklarının ihtiyaçları doğrultusunda ele alınacaktır. Seminere anne babalar, öğretmenler ve çocuklarla çalışan tüm yetişkinler katılabilir.


 Kayıt Bilgisi;

Seminerlerimize kaydolmak isterseniz merhaba@momoanaokulu.com’a e-posta atabilirsiniz.

– DİĞER DUYURULARIMIZ –